Web
Analytics
TECUCI

CSS Tecuci, eliminată încă din faza I a Cupei României

Prima fază a Cupei României la fotbal s-a desfăşurat miercuri, ora 17.30. CSS Tecuci, liga a IV-a judeţeană, a primit vizita echipei brăilene Conpet Cireşu care a jucat sezonul trecut în liga a III-a, retrogradând la sfârşitul campionatului. Tecucenii au avut o şansă imensă de a înscrie încă din începutul partidei dar au ratat lovitura de la 11 metri. Conpet Cireşu a reacţionat prompt şi a reuşit să deschidă scorul. Brăilenii au arătat ca o echipă mai închegată, cu un joc de pase bun reuşind să plece la cabine cu un avantaj de două goluri (ce-i drept şi pe fondul unei intervenţii slabe a portarului). În a doua repriză CSS Tecuci a jucat cu mai mult aplomb dând senzaţia că poate reduce întreg handicapul şi chiar să preia conducerea. După ce tecucenii au înscris primul gol au început să curgă fazele de poartă. Ratările aveau să ne coste scump. Conpet Cireşu a mai înscris o dată, lucru pe care ai noştri l-au reuşit abia spre finele meciului. Sfârşitul partidei i-a găsit pe tecuceni în careul advers, în urma unui contact solicitând o lovitură de la 11 metri care să le permită egalarea şi trimiterea meciului în prelungiri, fapt nepetrecut fiindcă arbitrul nu a dictat penalty (fază discutabilă). Meciul Tecuci-Conpet Cireşu, disputat într-o singură manşă, s-a încheiat cu scorul de 2-3, formaţia din Tecuci fiind eliminată. Zecile de spectatori au părăsit tribunele cu sentimentul că echipa locală putea să obţină mai mult de la această partidă. Rezultatele complete ale fazei I în care s-au confruntat echipe de liga a III-a şi câştigătoarele fazelor judeţene ale Cupei României pot fi găsite la http://www.fotbal-flash.ro/CUPA-ROMANIEI.htm. Formaţiile din Liga a II-a şi Liga I vor disputa partide odată cu debutul etapelor superioare ale competiţiei. CSS Tecuci s-a calificat pentru acest prim joc din faza naţională după ce a câştigat finala Cupei României etapa judeţeană din 17 iunie cu scorul 3-1 în faţa echipei Fulgerul Smulţi.